Rozwój sieci internetowej i odwieczna potrzeba wymiany informacji, zasięgania opinii i poznawania zwyczajów innych osób sprawiły, że większość czynności ze świata realnego przeniosła się do świata cyfrowego. Czy zatem można tego typu rozwiązania wykorzystać do realizacji własnych potrzeb, przyspieszenia niektórych procesów i usprawnić przesyłanie informacji?

Co się kryje na forach dyskusyjnych?

Internet pozwala uzyskać dostęp do wielu informacji, dając tym samym wręcz nieograniczone możliwości do eksploracji nowych dziedzin. Wraz z rozwojem Internetu powstawały również nowe rozwiązania, aby zaspokoić naturalne dla człowieka potrzeby. Jedną z nich jest potrzeba wymiany zdań i informacji, zrzeszania się w grupy i społeczności. Tu wymienić można również zawieranie znajomości i posiadanie uczucia przynależności, akceptacji i tolerancji.

Dlatego też jednocześnie ze zwiększaniem się dostępu do sieci, rozwijały się również różnego rodzaju komunikatory. Dzięki nim użytkownicy mogli być ze sobą w kontakcie, niezależnie od dzielącej ich odległości. Wraz z rozwojem różnorodnych programów, stron internetowych, sieci sprzedaży i pozostałych kanałów kontaktu, powstawało coraz więcej portali społecznościowych zrzeszających wokół siebie ludzi z podobnego środowiska, wyróżniających się wspólnymi cechami, znajomościami, wspomnieniami lub zainteresowaniami.

Naturalnym więc był fakt, że w pewnym momencie powstaną różnego rodzaju fora dyskusyjne. Tu w trybie on-line z kilkoma lub nawet kilkudziesięcioma osobami jednocześnie, użytkownik będzie mógł wymieniać swoje spostrzeżenia i zasięgać porady.

Fora dyskusyjne są więc platformami służącymi do komunikowania się między użytkownikami. W ramach jednego forum najczęściej gromadzą się osoby, które łączy wspólna cecha. Może to być np. wspólne hobby. Z racji tego, że są to liczne grupy, opinia większości nabiera w tym wypadku nieco innego znaczenia. Jest ono znacznie większe niż rozmowa w kameralnym gronie w zaciszu domowym. Tę zależność zauważył także sektor B2B.

Forum dyskusyjne jako jedna z form oficjalnego kontaktu?

Naturalną ścieżką do ułatwienia i optymalizacji niektórych procesów jest poszukiwanie nowych rozwiązań. Kryterium czasu staje się wyznacznikiem jakości i skuteczności, ze względu na fakt, że obecne czasy wymuszają na wszystkich ciągły pośpiech. Dlatego właśnie również sprzedawcy starają się sprostać tym oczekiwaniom. Zapewniają coraz to nowsze rozwiązania, mające wpłynąć na załatwienie sprawy klienta w czasie krótszym, przy jednoczesnym zachowaniu skuteczności w rozwiązaniu jego sprawy.

Jak wiadomo, klienci bardzo nie lubią tracić czasu i wyrażając głośno swoje niezadowolenie. Poniekąd zmuszają przedsiębiorców do dostosowania swoich standardów do nowych okoliczności, w innym przypadku na szali postawione są zyski i wizerunek firmy. Dlatego właśnie, głównie z powodu chęci przyspieszenia obsługi, fora dyskusyjne coraz częściej stają się miejscem do rozmów biznesowych i obsługowych. Czy jest to słuszne podejście?

Z pewnością zaspokaja u klientów potrzebę tzw. „bycia na bieżąco”. Większość użytkowników oczekuje bowiem otrzymania informacji w możliwie najkrótszym czasie. Rozpoczynając dialog z klientami, przedsiębiorcy tę formę kontaktu mogą także wykorzystać również do swoich korzyści. Coraz częściej można spotkać się z poruszaniem kwestii związanych z ewentualnymi zmianami w ofercie, ulepszeniem niektórych propozycji czy zweryfikowaniem pewnych decyzji. Niewątpliwie jest to jeden ze sposobów, aby dowiedzieć się tego, jakie zdanie na temat marki mają jej klienci. Taka forma kontaktu jest nieco inna niż tradycyjny kontakt telefoniczny czy nawet rozmowa bezpośrednio w punkcie obsługi.

Fora dyskusyjne pozwalają na budowanie relacji. Jeśli użytkownicy są nastawieni pozytywnie, to łatwo jest nawiązać dobry kontakt. Jeśli jednak na linii klient – przedsiębiorca, powstały konflikty lub napięcia, to jest wysokie prawdopodobieństwo, że zostaną one przeniesione również na forum. Niemniej jednak przedsiębiorcy podejmują to wyzwanie i chętnie wchodzą w dialog ze swoimi klientami, gdyż często w tych właśnie kontaktach udaje się zauważyć nowy potencjał i możliwości rozwoju.

Click to rate this post!
[Total: 6 Average: 5]

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *